Български English Facebook

НАГРАДИ ОТ 2014 Г.

ОФИЦИАЛНИ НАГРАДИ
на 32 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА, Варна, 11-17 октомври 2014 г.

присъдени от международно жури в състав:

председател:
Емил Христов (България) – оператор, режисьор на носителя на „Златна роза“ на 31-вото издание на  фестивала “Цветът на хамелеона”

и членове:
Дуня Клеменц (Словения) – продуцент, носител на „Оскар“ за чуждоезичен филм за „Ничия земя“ на Данис Танович

Жан-Франсоа Буржо (Франция) – кинокритик и журналист, директор на международния кинофестивал за Средиземноморски и Черноморски филми Синемед

Юлек Кеджерски (Германия) – дистрибутор и продуцент, директор на професионалната платформа “Манхайм мийтинг плейс” на Международния филмов фестивал в Манхайм

Кристина Стоянова (България/Канада) – кинокритик  и изследовател

Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър пълнометражен филм
се присъжда на „Арго Филм“ ЕООД, продуцент Стефан Командарев, сценаристи – Марин Дамянов, Емил Спахийски и Стефан Командарев, режисьор Стефан Командарев, оператор Красимир Андонов

за филма “СЪДИЛИЩЕТО“за дълбокото хуманно отношение и за силата на представяне на психологическия и земен кръстопът

Финансовото изражение на наградата е осигурено от Гражданско сдружение  „Възход за Варна“.

Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър късометражен филм се присъжда на “Портокал” ООД, продуцент Ваня Райнова, сценаристи Павел Веснаков, Ваня Райнова, режисьор Павел Веснаков, оператор Орлин Руевски

за филма „ЧЕСТ“ – за автентичното и художествено поднасяне на деликатна социално значима тема

Специалната награда на град Варна се присъжда
на Кристина Грозева и Петър Вълчанов за филма “УРОК“

Наградата за най-добър режисьор се присъжда
на Милко Лазаров за филма “ОТЧУЖДЕНИЕ”

Наградата за най-добър сценарий се присъжда на Ина Вълчанова и Костадин Бонев за филма “ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ”

Наградата за операторско майсторство се присъжда на Калоян Божилов за работата му във филма “ОТЧУЖДЕНИЕ”

Наградата за най-добра актриса се присъжда на Снежина Петрова за ролята й във филма “ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ”;

Наградата за най-добър актьор се присъжда на Асен Блатечки
за ролята му във филма “СЪДИЛИЩЕТО”;

Наградата за пълнометражен дебют се присъжда
на Константин Буров за филма “ОТРОВА ЗА МИШКИ”;

Журито присъжда Диплом за индивидуално постижение
на филма “ОМБРЕ”
за цялостно актьорско изпълнение

На 32 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА бяха връчени и следните награди:

Награда на Съюза на българските филмови дейцина филма “БУФЕРНА ЗОНА”, режисьор Георги Дюлгеров;

Награда на Гилдия Критика към СБФД на пълнометражния филм “УРОК”, режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов и на късометражния филм „ЧЕСТ“, режисьор Павел Веснаков;

Наградата на публиката – на филма “ЖИВИ ЛЕГЕНДИ”, режисьор Ники Илиев;

Наградата на акредитираните журналисти – на филма “УРОК”,
режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов,

както и две специални Награди за цялостно творчество
на Цветана Манева
, актриса и Христо Ганев, сценарист по повод техните годишнини.