AWARDS 2014

ОФИЦИАЛНИ НАГРАДИ

на 32 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА, Варна, 11-17 октомври 2014 г.

присъдени от международно жури в състав:

председател: Емил Христов (България) – оператор, режисьор на носителя на „Златна роза“ на 31-вото издание на фестивала “Цветът на хамелеона”

и членове:

Дуня Клеменц (Словения) – продуцент, носител на „Оскар“ за чуждоезичен филм за „Ничия земя“ на Данис Танович

Жан-Франсоа Буржо (Франция) – кинокритик и журналист, директор на международния кинофестивал за Средиземноморски и Черноморски филми Синемед

Юлек Кеджерски (Германия) – дистрибутор и продуцент, директор на професионалната платформа “Манхайм мийтинг плейс” на Международния филмов фестивал в Манхайм

Кристина Стоянова (България/Канада) – кинокритик и изследовател

Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър пълнометражен филм

се присъжда на „Арго Филм“ ЕООД, продуцент Стефан Командарев, сценаристи – Марин Дамянов, Емил Спахийски и Стефан Командарев, режисьор Стефан Командарев, оператор Красимир Андонов

за филма “СЪДИЛИЩЕТО“ – за дълбокото хуманно отношение и за силата на представяне на психологическия и земен кръстопът

Финансовото изражение на наградата е осигурено от Гражданско сдружение „Възход за Варна“.

Голямата награда ЗЛАТНА РОЗА за най-добър късометражен филм

се присъжда на “Портокал” ООД, продуцент Ваня Райнова, сценаристи Павел Веснаков, Ваня Райнова, режисьор Павел Веснаков, оператор Орлин Руевски

за филма „ЧЕСТ“ – за автентичното и художествено поднасяне на деликатна социално значима тема

Специалната награда на град Варна

се присъжда на Кристина Грозева и Петър Вълчанов за филма “УРОК“

Наградата за най-добър режисьор

се присъжда на Милко Лазаров за филма “ОТЧУЖДЕНИЕ”

Наградата за най-добър сценарий

се присъжда на Ина Вълчанова и Костадин Бонев за филма “ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ”

Наградата за операторско майсторство

се присъжда на Калоян Божилов за работата му във филма “ОТЧУЖДЕНИЕ”

Наградата за най-добра актриса

се присъжда на Снежина Петрова за ролята й във филма “ПОТЪВАНЕТО НА СОЗОПОЛ”;

Наградата за най-добър актьор

се присъжда на Асен Блатечки за ролята му във филма “СЪДИЛИЩЕТО”;

Наградата за пълнометражен дебют

се присъжда на Константин Буров за филма “ОТРОВА ЗА МИШКИ”;

Журито присъжда Диплом за индивидуално постижение

на филма “ОМБРЕ” – за цялостно актьорско изпълнение

На 32 Фестивал на българския игрален филм ЗЛАТНА РОЗА бяха връчени и следните награди:

Награда на Съюза на българските филмови дейци

– на филма “БУФЕРНА ЗОНА”, режисьор Георги Дюлгеров;

Награда на Гилдия Критика към СБФД

– на пълнометражния филм “УРОК”, режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов и на късометражния филм „ЧЕСТ“, режисьор Павел Веснаков;

Наградата на публиката

– на филма “ЖИВИ ЛЕГЕНДИ”, режисьор Ники Илиев;

Наградата на акредитираните журналисти

– на филма “УРОК”, режисьори Кристина Грозева и Петър Вълчанов,

както и две специални

Награди за цялостно творчество

на Цветана Манева, актриса и Христо Ганев, сценарист по повод техните годишнини.